Akcja Katolicka

Parafialny Odział Akcji Katolickiej przy Parafii Św. Królowej Jadwigi w Długiem.

W struktury diecezjalne został włączony 12 maja 2001r. Dokonało się to u stóp patrona stowarzyszenia św. Andrzeja Boboli, podczas VI Pielgrzymki Akcji Katoliciej do Sanktuarium w Strachocinie. Odpowiedzialnym za POAK został ksiądz Prałat Stanisław Orzechowski. Po przejściu na emeryturę księdza Stanisława, asystentem POAK został ksiądz Proboszcz Robert Wyczawski.

Odział nasz liczy 11 członków. Spotkania odbywają się w pierwsze czwartki miesiąca. Zawsze uczestnyczy w nich nasz asystent ksiądz Proboszcz. Spotkanie rozpoczynamy modlitwą do Ducha Świętego, modlitwą za Ojczyznę, codzienną modlitwą członka POAK. Na zakończenie spotkania odmawiamy litanię do św. Andrzeja Boboli oraz dziesiątek różańca. Następnie podczas kwadransu Ewangelicznego dzielimy się swoją wiarą. Rozważamy poszczególne katechezy z materiałów formacyjnych POAK. Bierzemy czynny udział w wiosennych i jesiennych Dniach Skupienia. Członkowie AK włączają się Duchową Adopcję Dziecka Poczętego oraz w liturgię Mszy Św. - kilka osób jest lektorami. Co roku z innymi grupami prowadzimy rozważania Drogi Krzyżowej (w Kościele i w plenerze). Włączamy się także w obchody Dnia Papieskiego, organizując kwestę dla Fundacji Wspierania Studentów z ubogich rodzin. Z okazji Dnia Papieskiego prowadzimy w tym dniu różaniec. Zbieramy podpisy wspierające ogólnopolskie inicjatywy społeczne. Wspieramy księży na Misjach materialnie i modlitwą (budowa studni w Afryce, budowa kościoła w Ekwadorze, wyposażenie kościoła i salki katechetycznej).